Biznes

Systemy sterowania: co oferuje sterownik CompactLogix 5480?

Allen-Bradley to renomowana firma, która od lat z sukcesami działa na rynku sterowników. Warto dodać, że ten podmiot regularnie oferuje nowoczesne rozwiązania, które można zastosować w swoich biznesach. Niedawno na rynek wszedł sterownik CompactLogix 5480. Co warto wiedzieć na jego temat?

Ten nowoczesny sterownik precyzyjnie łączy w sobie funkcje sterowania Logix i zarazem funkcje obliczeniowe systemu Windows. Co ważne, wszystko dzieje się w ramach tylko jednej platformy. Pozwala to zaś zredukować koszty oraz ograniczyć liczbę urządzeń, które są niezbędne do stworzenia aplikacji (na etapie jej tworzenia i zarazem uruchamiania). Masz zamiar poznać więcej faktów? W takim razie odsyłamy Cię do artykułu znajdującego się na stronie https://racontrols.pl/bazawiedzy/systemy-sterowania-przyblizamy-mozliwosci-sterownika-allen-bradley-compactlogix-5480/.

Jakie są najważniejsze funkcje sterownika (od Allen-Bradley) typu CompactLogix 5480? Produkty z tej rodziny są przeznaczone do zaawansowanych systemów sterowania na potrzeby zautomatyzowanego przemysłu. To urządzenia odpowiednio pracujące pod kontrolą systemu Windows 10 IoT Enterprise, które równolegle działają z silnikiem sterowania Logix. Warto krótko dodać, że linia sterowników CompactLogix obsługuje aplikacje, które są przygotowane pod Windows i mogą realizować zadania chociażby z zakresu analityki, zbierania danych, czy obliczeń predykcyjnych. Co ważne, jest tutaj oferowana możliwość zbierania danych już na poziomie maszyny.

Sterownik CompactLogix 5480 jest programowany z poziomu narzędzia Studio 5000 Logix Designer (w minimalnej wersji 32). Znakomicie nadaje się do średnich i dużych aplikacji, które wymagają wysokiej wydajności oraz dodatkowo do błyskawicznego obrabiania dużej ilości danych (pod kątem Edge Computing). Sterownik obsługuje szybkie wejścia/wyjścia, umożliwia sterowanie ruchem, a także przyłączenie do sieci o topologii pierścienia/liniowej, czy gwiazdy.

„Na pokładzie” są 3 wbudowane porty gigabitowego Ethernetu Ethernet/IP. Dzięki temu możliwa jest bardzo szybka komunikacja. Aż 2 porty są konfigurowalne i obsługują podwójny adres IP lub architekturę DLR. Z kolei trzeci port jest dedykowanym komercyjnym interfejsom sieciowym systemu operacyjnego.

Ten sterownik obsługuje aż do 31. lokalnych modułów z rodziny 5069 Compact I/O. Przy okazji można też liczyć na odpowiednio pracujące funkcje cyberbezpieczeństwa. Obejmują one m.in. cyfrowo podpisane oprogramowanie układowe kontrolera, czy wykrywanie wprowadzonych do sterownika zmian itd.

Ten model pozwala operatorom na wdrożenie aplikacji, które pracują w systemie operacyjnym Windows 10 w sposób zintegrowany ze sterowaniem Logix w czasie rzeczywistym. Dodatkowo sterownik ma zintegrowany DisplayPort. Na skutek tego można go łatwo i szybko podłączyć do monitora przemysłowego o stosunkowo wysokiej rozdzielczości. Tymczasem 2 porty USB 3.0 gwarantują szybką komunikację z urządzeniami peryferyjnymi systemu operacyjnego oraz rozszerzają rozmaite możliwości przechowywania danych (m.in. na nośnikach zewnętrznych).

Jak takie sterowniki działają w praktyce? Dlaczego jeszcze warto je u siebie posiadać? Aby się tego dowiedzieć, skontaktuj się z ekspertami z firmy RAControls.